Opis programu BIBLOS       

Opis Programu

 

Program BIBLOS przeznaczony jest dla niewielkich i średnich bibliotek lub użytkowników indywidualnych, którzy chcieliby uporządkować swoją bibliotekę domową jak również kasety audio, video itp. Program automatyzuje pracę w bibliotece czyniąc ją łatwiejszą i bardziej efektywną. Pozwala na sprawniejszą obsługę czytelników. 
 
Program został specjalnie zaprojektowany dla osób, które nie mają doświadczenia w pracy z komputerem, dlatego jest wyjątkowo przyjazny dla użytkownika i wygodny w obsłudze. Informacje od bibliotekarzy, którzy pracowali z naszym programem pozwoliły na dalsze jego usprawnienia ułatwiające pracę. 
 
Program prowadzi pełną dokumentację pracy biblioteki rejestrując wszystkie niezbędne informacje o wypożyczonych książkach i czytelnikach, którzy je wypożyczyli.  
  
Program generuje czytelne raporty pozwalające zorientować się w pracy biblioteki, np. wydrukować listę czytelników, którzy zwlekają z oddaniem książek ponad wyznaczony termin. Dostępnych jest wiele statystyk czytelnictwa: miesięcznych, rocznych, grupowych i innych.  więcej
   
Dostępna jest wersja programu działająca w sieci co umożliwia pracę na kilku komputerach korzystających z jednej bazy danych. Do pakietu dołączony jest program, który można uruchomić na komputerach udostępnionych czytelnikom. Dzięki niemu będą oni mogli przeglądać katalog książek, wyszukiwać potrzebne im informacje oraz orientować się, czy dana książka jest dostępna, czy wypożyczona.  więcej
 
Program umożliwia wyszukiwanie informacji na wiele różnych sposobów: wg autora, tytułu, sygnatury, klucza tematycznego, słów kluczowych, numeru ISBN i wielu innych.
 
Program tworzy w sposób automatyczny karty biblioteczne dla podanych książek. Informacje zawarte na kartach można w dowolny sposób formatować tak aby ich układ dostosować do własnych potrzeb.
 
Program potrafi współpracować z czytnikami kodu paskowego. Umożliwia to wprowadzanie książki do systemu bez wpisywania sygnatury z klawiatury co przyspiesza pracę i zmniejsza prawdopodobieństwo błędów.
 
Program został opracowany z uwzględnieniem potrzeb bibliotek szkolnych. Posiada takie funkcje jak podział czytelników na uczniów i nauczycieli, dla których można ustawić np. różne okresy zwrotu książki. Posiada również funkcję automatycznej promocji uczniów do następnej klasy.
 
Program ułatwia wyszukiwanie czytelników zalegających z książkami oraz pozwala automatycznie wydrukować ponaglenia dla nich.
 
Program został wyposażony w szeroki system zabezpieczeń przed utratą danych m.in. automatycznie tworzy kopię zapasową zbiorów. Dzięki temu nawet awaria komputera nie musi prowadzić do utraty danych.
  
Program automatyzuje czynności związane z inwentaryzacją zbiorów bibliotecznych. Prowadzi rejestr ubytków i rejestr przychodów. Przyspiesza pracę oraz drukuje stosowne raporty.
 
Istnieje możliwość importu opisu bibliograficznego ze strony internetowej Biblioteki Narodowej. Pozwala to na 4-krotne przyspieszenie wprowadzania księgozbioru do programu.
Istnieją trzy wersje programu BIBLOS. Wersje różnią się liczbą książek, które można zapisać w bazie danych rozwiązaniami technicznymi oraz ceną. Najtańsza - Standard - obsługuje do 10 tys. książek. Wersja Pro nie ma limitu obsługiwanych książek. Wersja Sieciowa CS -  pozwala pracować w sieci komputerów. więcej
Program został opracowany pod kątem zgodności z Rozporządzeniem Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego  z dnia 5 listopada 1999 r. w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych.  (Dz. U. Nr 93, poz. 1077). Wszelkie raporty dotyczące ewidencji są tworzone zgodnie z tym rozporządzeniem.
 
Program pracuje pod kontrolą Windows 95, 98, NT, Me, 2000 oraz XP 
Wymagania sprzętowe: 
procesor Pentium 200 Mhz lub porównywalny 
amięć 128MB lub więcej 
miejsce na dysku: 30 MB + 1 MB na każde 1000 książek
napęd CD-ROM
 
Jeśli powyższe informacje są niewystarczające zobacz szczegółową instrukcję obsługi.

szukasz wiecej

Jeśli informacje tu przedstawione są niewystarczające możesz przejrzeć całą instrukcję obsługi programu
 

wersje programu

Jeśli chcesz więcej wiedzieć o wersjach programu BIBLOS kliknij tutaj.

 

strona główna produkty kontakt o firmie pomoc techniczna

Copyright © 2000 Jeżyk Software. Wszystkie prawa zastrzeżone.